Картинки по запросу в контакте Картинки по запросу одноклассники

09.02.2020
Серыя “Вяртаем забытыя імёны”

Іўеўская дзіцячая бібліятэка (да Года малой радзімы) сумесна з мясцовым краязнаўцам, настаўнікам гісторыі Алегам Ігліцкім распрацавала серыю інфармацыйных бюлютэней “Вяртаем забытыя імены”. На сённяшні дзень у дзіцячай бібліятэцы выдадзены  тры работы “Чалавек-легенда Аляксандр Сільвашка”, “Якаў Жынко – генерал з вялікім сэрцам”, “Графы Умястоўскія – лёсы ў гісторыі”. Матэрыялы гэтых выданняў багата аздоблены  арыгінальнымі фотаздымкамі, дакументамі, успамінамі.

Гэта праўдзівыя гісторыі з жыцця легендарных асоб, якія пакінул значны ўклад у гісторыі Іўеўшчыны. Аляксандр Сільвашка ўдзельнік Другой сусветнай вайны – адзін з тых воінаў-вызваліцеляў, які першы працягнуў руку амерыканскаму афіцэру Уільяму Робертсану на лініі сустрэчы саюзнікаў. У пасляваенны час з 1958 года па 1962 год працаваў на Іўеўшчыне. Генерал Якаў Жынко – адзін з удзельнікаў кастрычніцкай рэвалюцыі і грамадзянскай вайны, уражэнец вёскі Морына. Графы Умястоўскія – уладальнікі маёнтка Жэмласлаў, якія на працягу свайго жыцця займаліся прадпрымальніцкай, культурна – асветніцкай і мецэнацкай дзейнасцю ў ХIХ - першай палове ХХ ст.ст.

Матэрыялы гэтых выданняў будуць карысны ўсім тым, хто цікавіцца гісторыяй і культурай Іўеўшчыны. Выданні ў поўным аб'ёме можна набыць у Іўеўскай дзіцячай бібліятэцы.

Экскурсія ў бібліятэку “Здравствуй, книжкин дом”
«А зори здесь тихие»: к 75-летию Великой Победы
06.02.2020
“Чалавек з брыльянтавым сэрцам”