Ивьевская детская библиотека

Юбілейная выстава “Праглядзіце гэты томік…”

Вы, хто любіце натрапіць
Між страніц старых, пажоўклых
Кнігі, ужо даўно забытай,
Блёклы, высахшы лісток, ‒
Праглядзіце гэты томік:
Засушыў я на паперы
Краскі, свежыя калісьці,
Думак шчырых і чуцця.
М.Багдановіч

Максіму Багдановічу належыць у беларускай літаратуры асаблівае месца. Беларускія ўплывы і ўражанні праходзяць чырвонай ніццю праз усю творчасць Багдановіча. Жывучы далёка ад Беларусі, у іншым асяроддзі, не бачачы краявідаў роднай зямлі, тым не меней пісаў пра родны край. Любоў да роднага краю была магутнай, усёабдымнай. Уся істота паэта была ахоплена такой нястрымнай любоўю да Бацькаўшчыны, што нічога, апроч яе, ён проста не мог успрымаць. Калі выйшла кніжка вершаў Максіма Багдановіча “Вянок”, адразу была заўважана грамадскасцю, стала значнай падзеяй у літаратурным жыцці Беларусі. Антон Луцкевіч у першай рэцэнзіі на “Вянок” дае вельмі высокую ацэнку зборніку, даводзячы, што гэта “праўдзівая пэрла ў беларускай паэзіі”. Ён ці не першы з сучаснікаў не шкадуе смелых эпітэтаў і параўнанняў: “І як у летні гарачы дзень у крыстальна чыстай крынічнай вадзе асвяжаецца нашае цела, так асвяжае душу паэзія Максіма Багдановіча”. Да 105-годдзя з часу выдання зборніка вершаў М.Багдановіча “Вянок” у інтэграванай бібліятэцы-філіяле аг. Трабы была аформлена юбілейная выстава адной кнігі “Праглядзіце гэты томік…”.

Встреча с психологом «Жить в согласии с самим собой»
18.05.2018
Інфармацыйны ўрок “Жизнь прекрасна – не губи её”
Конкурс рисунков «Моя семья»